poniedziałek, 8 sierpnia 2016

Czeremcha

Czeremchę założono w 1527 roku nad potokiem Bełcza. W 1880 r. mieszkało tu 413 osób, głownie Łemków. Dziś oprócz kilku przydrożnych kamiennych krzyży, fragmentów nagrobków i rozpadających się budynków PGRu nie ma tu nic. Pusta, malownicza dolina.


Miłośnicy Beskidu Niskiego i prozy Andrzeja Stasiuka kojarzą Czeremchę z tym dowcipnym drogowskazem.Na cerkwisku potomkowie dawnych mieszkańców postawili pomnikTuż za nim w trawie widoczna kamienna posadzka cerkwi
Po drugiej stronie drogi widoczne pozostałości cmentarzaWzrok przyciąga współczesny nagrobek Janet Fuchila urodzonej w USA córki emigrantki z Czeremchy, której życzeniem było spocząć w rodzinnej wsi matki.Wędrujemy dawnym węgierskim traktem. Kiedyś kupcy węgierscy wieźli tędy wino, nas minęło kilku słowackich rowerzystów.
Kto wypatrzy ważkę?Zbliżamy się słowackiej granicy
Przełęcz Czertyżne


Słupki graniczne


Wracamy tą sama drogądawny PGR

Pozdrawiam serdecznie

6 komentarzy:

 1. Z jednej strony pięknie wyglądają te przestrzenie wolne od zgiełku. jednocześnie żal, że losy tak potoczyły się, że tylko pozostawione krzyże mówią o ludziach, którzy tu żyli. Historia nie zawsze jest lekka i przyjemna. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często się zastanawiam wędrując przez Beskid Niski, jakby tu było gdyby nie powojenne wysiedlenia. Przed wojną te wsie były przeludnione, dziś trudno w to uwierzyć.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 2. Ostatnio jechałem pograniczem Bieszczad i Beskidu Niskiego. Myślę, że za rok, dwa udam się na dłuższą penetrację Beskidu Niskiego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Okolice jak najbardziej godne polecenia :)

   Usuń
 3. Widoki piękne, niemniej jednak tchnące smutkiem i opuszczeniem, te ruiny, puste doliny, opuszczone cmentarze, i ta posadzka pocerkiewna, gdzie kiedyś modlono się, klękano ... nasza smutna historia; pozdrawiam, Maniu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak Maryniu, smutny przykład, jak to decyzje polityków niszczą życie tylu ludzi.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń